Časté otázky

Jak dlouho vydrží matování?

To je nejčastější otázka zákazníků. Většinu lidí zajímá jestli se jim mat po čase neopotřebuje aniž by si uvědomili, že současně s matem se opotřebuje i lesklá plocha. V poslední době se stalo velmi moderní jemné matování na povrchu kovů. Nejenom u prstýnků, ale najdeme jej i v jiných oblastech.Jemné matování neboli pískování je lehké obroušení povrchu částečkami o velikosti zrnka písku. Čili jeho hloubka je velmi malá. Designově vypadá moderně, co se týče prstýnků jeho použití je nepraktické. Tady je třeba více si rozmyslet, čemu dáváme přenost. Zda praktičnosti či designu. Zásadní věcí u snubních prstenů je to, že jsou nejvíce zatěžovaným šperkem. Prsten nosíme na ruce a ty používáme denodenně. Představte si například, kolikrát manipulujeme s klikou u dveří.

Ovšem není mat jako mat. Existují různé druhy hrubosti a jejich použitím dosahujeme různých designů. Například u vícebarevných vzorů se mat používá k odlišení barevné kombinace. To znamená, že pokud necháme dvoubarevné prsteny v lesku, tak jejich barevná kombinace tak říkajíc “splyne” a nevynikne. Není tedy řešením, že pokud se chci vyvarovat toho, aby se mi mat časem opotřebil, tak si nechám vyrobit prsteny celolesklé. Lesk je paradoxně mnohem náchylnější než mat. Na lesklém povrchu je mnohem rychleji vidět jakékoliv opotřebení. A to hned druhý den nošení.

Takže co s tím? Mé doporučení zní nebojte se matování, vyvarujte se celolesklých vzorů. Pracuji s druhy matu, které jsou hrubší trvanlivější a které mám osobně vyzkoušené. Na hrubším matu škrábance více splynou než v leslké části. Avšak po čase se celý povrch opotřebí nošením a celkově zmatní množstvím škrábanců. Není třeba se však tímto nějak znepokojovat, protože dokážu Vaše prstýnky uvést do původního stavu. Jedná se o obnovu povrchu. To znamená, že prstýnky opracuji smirkem, čimž odstraním opotřebení, povrch vyleštím a obnovím matování. Je to jednoduchý proces, který lze provádět opakovaně bez větší újmy. A to je bezesporu velká výhoda u zlatých šperků. Četnost této obnovy záleží na Vás, jak uznáte za vhodné, vždy se však můžete spolehnout, že po této procedůře budou Vaše prstýnky jako nové.

Proč bílé zlato žloutne?

Abych Vám to co nejjednodušeji přiblížila tak tuto problematiku přirovnám k dortu. Napovrchu dort vypadá většinou jinak než uvnitř korpusu, že? Může mít různě barevné polevy. A stejné je to i u bílého zlata. Bílé zlato se v přírodě netěží, ale vzniká ze žlutého zlata tím, že se smíchá se slitinami jako je např. zinek a nikl.

Tímto vznikají tři slitiny( korpusy) bílého zlata, ale povím Vám o té slitině, která žloutnutí způsobuje.

Většina šperků zakoupených v obchodech se vyrábí odléváním do formy. Avšak jenom jedna slitina z výše zmiňovaných se dá použít na tuto technologii výroby. Její nevýhodou je poměrně nažloutlý odstín. Řešení se tedy našlo v podobě rhodiování. Takže nepěkný nažloutlý korpus se nazdobí pěknou polevou z rhodia. A krásné bílé prstýnky jsou na světě. Tento postup je celkem v pořádku, jen většina lidí neví co se pod povrchem skrývá a když jim šperk po čase zežloutne, je to tím, že se vlastně narušila vrstva (poleva) rhodia a odhalila se tak původní slitina (korpus). Není tedy na místě myslet si, že je to třeba vada materiálu, nebo nějaká reakce na pot či něco podobného. Takto nažloutlý šperk se dá zase porhodiovat. Rhodium je zároveň protialergení.

Horší situace nastává,když si koupíte šperk z bílého zlata a po čase je celý žlutý, tedy žluté zlato.( přesněji řečeno se žluté zlato povrchově obarví rhodiem a prodává se jako bílé zlato) Toto je neomluvitelné a bohužel se to i děje. Jak se proti tomu bránit? Nechte si při nákupu vystavit potvrzení, že šperk je vyrobený ze slitiny bílého zlata.

Druhou zmiňovanou slitinou je bílé zlato s krásně bílou barvou. Tato se pro odlévání nepoužívá, neboť je pro tuto technologii z technických důvodů nevhodná. Používá se pro ruční výrobu šperků. Je také nejtvrdší slitinou bílého zlata. Pokud tedy chcete snubní prstýnky z bílého zlata, které nezežloutnou nechte si je vyrobit z této slitiny. Dobrou zprávou je, že v mé dílně pracuji pouze s touto bílou slitinou.

V malém procentu se najdou zákazníci, které zaujme nažloutlejší odstín a přejí si prstýnky vyrobit z tohoto materiálu.

Shrnutí:

Prstýnky vám tedy mohu vyrobit z těchto slitin bílého zlata:

– Safina Ideál (lehce nažloutlý odstín vhodný k Rhodiování)

– Safina Nikl ( krásný bílý odstín, nemusí se rhodiovat)

Jak poznám správnou velikost prstenů?

Velikost snubních prstenů se měří speciálními měrnými kroužky od nejmenší po největší velikost (45-70). Přičemž např. číslo 55 znamená vnitřní obvod prstýnků v mm a rozdíl mezi jednotlivími velikostmi je 1mm, čili jedna velikost. Je třeba si uvědomit, že prsty máme na každé ruce jinak velké a měřit jen prst na kterém prstýnek chceme nosit. Na internetu se setkáte jistě se spoustou návodů jak si změřit velikost prstu. Od šňůrky omotané kolem prstu až po papírové pásky a jejich složité měření. Je třeba se na tyto rady dívat jako na nouzové řešení. Každý Vám totiž potvrdí, že nejlepší je osobní návštěva.

Výběru správné velikosti je třeba dát patřičnou důležitost. Nechcete se přeci dostat do trapné situace, kdy si při obřadu lámete hlavu, jakto, že partnerovi ten prstýnek né a ne navléknout.

Vybrat si můžete ze dvou možností.

1. Nechat si změřit velikosti ve zlatnictví, ale můsíte již předem znát šířku obroučky a podle nich zvolit i šířku měrných kroužků.

Ty jsou v těchto šířkách:

3mm –měří se s nimi běžné prstýnky a zásnubní prsteny. U snubních prstenů jsou vhodné pro měření velikostí do 4mm šířky obroučky.

6mm -měří se s mimi prsty pro snubní prsteny od 4mm šířky a více. Čím širší obroučka, tím je potřeba počítat s větší velikostí, než jakou máte např. u zásnubního prstýnku.

Zjistěte si tedy zda je personál v obchodě ochotný Vám velikosti změřit a zda mají měrné kroužky v šířce, kterou potřebujete.

2. Pokud jste z daleka, ráda vám zašlu měrné kroužky a poradím jak velikost správně změřit. Napište si o ně nebo zavolejte.

Není možnost se osobně setkat a rádi by jste originální prstýnky z mé dílny. Objednejte si plastové měrné kroužky a po změření velikostí vám zašlu kovové vzorky ve třech přibližných velikostech pro správné určení velikosti.

4. nejlepší pro úspěšný výběr velikosti doporučuji přijet do mé dílny, kde si v klidu prohlédnete vzorník. Uvidíte prstýnky ,,naživo” a poté změříme prstýnky přesně na míru. Vždy dokážu odhadnout případné nejasnosti a vybrat nejvhodnější variantu. Výhodou tohoto měření je přizpůsobivost a přesnost na 0,5 cm. Je vyjímkou, že mnou změřené velikosti po svatbě neseděli. Ze zkušeností vím, že příčinou bývá těhotenství, teplé nebo mrazivé počasí, či v případě pánů stres před svatbou nebo laskavá péče budoucí manželky a domácí strava 🙂

Tip pro vás. Čas kdy budete spolu a cesta, kterou obětujete pro měření velikostí prstenů, Vám návštěvou Brna může přinést spoustu krásných vzpomínek. Stačí naplánovat krásný výlet a spojit příjemné s užitečným.

Ráda vás poznám 🙂

Je možné si nechat prstýnky vyrobit dle vlastního návrhu?

Ano, můžete si přinést nebo mi poslat vlastní obrázek či svoji konkrétní předsavu a prstýnky Vám zhotovím dle vašeho přání na míru. Za takovou službu se nic nepřiplácí. Cenu prstýnků dle vlastního návrhu Vám zdělím ihned a nepřekročím stanovenou částku.

Jediné co budu potřebovat je znát vaše velikosti a šířku obrouček. Pokud si v tomto nejste jisti, více rad najdete  v předchozí otázce.

Možností designů je spousta a podílet se na navrhování vlastích prstýnků je něco jedinečného. Společný prvek, každý si zvolíte svoji šířku obroučky, která Vám nejlépe vyhovuje nebo pro každého něco jiného i to je možné.

Co určuje cenu snubních prstenů?

Pro určení ceny jsou nejdůležitější vaše velikosti a šířka obrouček. Pak zda budou prstýnky jednobarevné nebo kombinace dvou barev zlata.

Mezi prstýnky ze žlutého a bílého zlata nedělám žádný cenový rozdíl.

Orientační ceník se zirkony a vnitřní rytinou

šířka:                                            cena za pár:

2 mm                                             7 000 Kč

2,5 mm                                          8 000 Kč

3 mm                                             9 000 Kč

3,5 mm                                         10 000  Kč

4 mm                                            11 000 Kč

4,5 mm                                         12 000 Kč

5 mm                                            13 000 Kč

5,5 mm                                         14 000 Kč

6 mm                                             15 000 Kč

Úplná a přesná kalkulace je tedy individuální a vychází z konkrétních velikostí snoubenců, zvolených šířek obrouček a náročnosti výroby.

A proč mám prstýnky za tak nízkou cenu oproti jiným? Je to hlavně proto, že prstýnky vyrábím sama a ve své dílně. To znamená, že nejsem obchodník zprostředkovatel, ale přímý výrobce. Odpadají tak náklady za marketing, distribuci, zaměstnance nebo nájem provozovny. A nejlepší reklamou je pro mě Vaše doporučení.

Ceny certifikovaných diamantů v kvalitě SI1 / G -H

2 mm        1 500 Kč

1,7 mm     1 000 Kč

1,5 mm      800 Kč

1,3 mm      600 Kč

1 mm         400 Kč

Mám strach, že mi kameny v prstenu po čase vypadají.

V kvalitně vyrobeném šperku se ničeho takového obávat nemusíte. Tento problém často nastává u dovozových a  strojně vyrábených špercích, kterých je dnes v obchodech většina. Dříve se tohle tolik neřešilo. Proč v prstenu po rodičích či prarodičích vsazený kamínek drží? Možná se už tolik neleskne, ale drží. Byl totiž zhotoven ručně, tedy řemeslná výroba a stejně tek i kámen byl vsazen ručně. Jde o tradiční individuální přístup, kde se kontroluje jakýkoliv nežádoucí pohyb vsazovaného kamene tak, aby se zamezilo uvolnění a případné ztrátě. V případě diamantů obzvlášť. Takové šperky se dědily z generace na generaci. Můžeme to samé říci i o dnešních špercích z obchodů či internetových e-shopů? Ve své praxi jsem se často setkala se spoustou prstenů, kde byla nutná oprava či náhrada ztraceného kamene, často i diamantu.

Jak je to možné, proč? Jak poznám kvalitně vsazený kámen?

Důvodem je moderní design dnešních šperků a způsob jakým se vyrabějí. Většinou jde o tzv. odlévání do ztraceného vosku. Zjednodušeně se syntetický kámen uchytí do voskového modelu, ten se pak dá do sádrové formy a do této formy se nalévá roztavená slitina, buď stříbra, nebo zlata. Nebojte syntetické kameny vznikají při mnohem vyšších teplotách než je teplota roztaveného kovu. U snubních prstenů je postup výroby zcela odlišný. Kameny se zde vsazují ručně. Kvalitně vsazený kámen poznáte tak, že je v prstenu uchycen ze čtyř stran malými zrníčky materiálu. Říká se jim krapny. Nemusíte se tedy obávat, že by kameny vypadávaly jako u běžných šperků z obchodu.

Všechny mnou zhotovené snubní prsteny s kameny jsou vyrobeny s důkladou pečlivostí a kameny ručně vsazuji pod mikroskopem, kde mám naprostou kontrolu nad každým detailem.

Pokud si zvolíte jakýkoliv kámen, mohu Vás ujistit, že bude Váš prstýnek či šperk opravdovým klenotem a originálem mezi ostatními.  Na zirkony,diamanty a ostatní kameny poskytuji doživotní záruku na jejich usazení.

Zirkon nebo diamant, jaký je mezi nimy rozdíl?

Je pro Vás těžké se rozhodnout? Nebo máte jasno. Či tápete nad rozdíly obou kamenů, vždyť vypadají naprosto stejně a nikdo to nepozná. Rozdíl však není ve vzhledu, ale ve vlastnostech. Povíme si tedy co je to zirkon a čím se od diamantu liší.

Pravý přírodní zirkon je minerál (křemičitan zirkončitý), který je poměrně křehký s tvrdostí 7,5 oproti diamantu, který má nejvyšší hodnocení 10. Používá se pro výrobu keramiky a glazury. Barvu může mít nejrůznější.Krásně zabarvené odrůdy nacházejí uplatnění ve šperkařství. Obecně se můžeme setkat s bezbarvým či hnědočerveným zbarvením. Vzácný je modrý zirkon. S tímto přírodním zirkonem se v dnešních špercích z obchodu takřka nesetkáte.

Kameny pod označením zirkon ve všech v dnešní době vyrobených špercích jsou vlastně náhražkou diamantu. Jde o tzv. kubický zirkon. S přírodním zirkonem má společný pouze obsah zirkonia (oxid zirkončitý). Tato krystalická forma vzniká v laboratorních podmínkách při teplotě 2750°C a byly stvořeny záměrně jako dostupná alternativa diamantu se širokou škálou barev a pouze za zlomek ceny pravých diamantů. Má velmi podobné vlastnosti jako diamanty, tvrdost 8,5, optickou bezchybnost a dokonale čirou barvu. Laik tak nemá šanci na první pohled rozpoznat rozdíl od diamantu. Díky příměsím určitých kovů vznikají uměle různé barevné odstíny.

Kubický zirkon tak vytlačil všechny barevné přírodní kameny a stal se tak nejrozšířenější ozdobou šperků. A všichni jej nazývají prostě zirkon.

To nejlepší nakonec. Diamant.

Myslím, že netřeba jej dlouze popisovat, neboť za něj mluví jeho nepřekonatelnost ve všech směrech. V tvrdosti i optických vlastnostech. Jako jediný se tento drahý kámen vyskytuje ve všech barevných modifikacích. Nejčastěji však bezbarvý čirý.

Rozdíl oproti zirkonu je v ceně a trvanlivosti. Diamant se nepoškrábe a pokud je jich více vedle sebe krásně se třpití.

Vyplatí se tedy snubní prsteny s diamanty?

Jelikož se se kameny v dámském snubním prstenu staly oblíbeným trendem, tak i zde si kubický zirkon našel své využití. Jenže není šperk jako šperk. V naušnicích či přívěšku se zirkon vesele třpytí, ale jakmile se ocitne v prstenu, tak mu to nějak nesvědčí. Jeho sláva po čase uvadá a zirkon ztratí svůj pověstný téměř diamantový třpyt nebo svého nositele opustí (vypadne). Čím to může být?

Odpověď je jednoduchá. Kubický zirkon je sice poměrně tvrdý, zato však velmi křehký. Prstýnky jsou namáhany celodenním nošením a dochází k povrchovému opotřebení jak kovu tak i kamenů. Zirkony tuto zátěž velmi těžce nesou a tzv. oslepnou (odřené kameny se přestávají třpytit).

U zlatých, stříbrných, platinových či palladiových prstenů lze povrch znovu vyleštit, ale vsazené zirkony vyleštit nelze. A vypadávání nastává, když zirkon při velkém opotřebení či tlaku (spadnutí prstýnku na tvrdý povrch) napraskne. Což se projeví zběláním celého kamene, jehož částečky se postupně uvolňují až se celý tzv. vydrolí a zústane jen prázdná díra.

Volba diamantů do snubních prstenů je tedy na místě a není to zbytečnost, ale záruka kvality. Diamantu opotřebení nevadí a i když se povrch prstenů poškodí, po vyčištění a přeleštění se svému nositeli odvděčí doživotní trvanlivostí a oslňujícím leskem.

Kvalitně zhotovené snubní prsteny s diamanty jsou opravdu krásným šperkem, který neztrácí hodnotu.

Jaký je rozdíl mezi diamantem a briliantem?

Z laického hlediska jde vlastně o totéž.

Briliant můžeme popsat jako zlidovělý název pro diamant a vychází z tipu brusu. Aby se dosáhlo jeho nejlepších optických vlastností brousí se z horniny získaný surový diamant do tvaru specifického mnohostěnu-briliantu. K romě tohoto brusu se diamanty brousí do mnoha dalších tvarů: princes, markýza, bagete, srdce, ovál, slza a mnoho dalších.

Briliantový brus se používá i u jiných kamenů např. již zmiňovaný kubický zirkon, ale s diamanty je natolik spojen, že se častěji než diamant diamantům říká briliant, briloš, brilošek. Diamant dosáhne své nejvyšší možné krásy jen tehdy, jsou-li dané úhly a plochy vybroušeny ve správném sklonu. Čím lépe je diamant vybroušený, tím má větší brilanci neboli lesk. Moderní kruhový diamant má nejméně 57 faset (vybroušených plošek).

Briliant je tedy tip brusu nejvhodnější pro krásu kulatého diamantu.

Paprsek světla, který vstupuje do ideálně vybroušeného diamantu se odráží pod správným úhlem o jeho stěny a vrací se zpět vzhůru ke korunce diamantu. Vzniká tak viditelný lesk, nebo-li brilance.

Ostatní brusy jako smaragdový, kapka, ovál, princes, srdce, markýz se označují jako fantazijní brusy.

Barevné diamanty? Čím se liší od klasických?

Diamant se jako jediný drahý kámen vyskytuje v přírodě ve všech barevných modifikacích. Nejrozšířenější jsou však ty bezbarvé až světle žluté.

Mimo tuto škálu se vyskytují žluté a hnědé diamanty a pak samozřejmě i ty nejvzácnější, které zahrnují celé barevné spektrum: modré, zelené, růžové a červené. Jsou nazývány přírodní Fancy diamanty. Čím sytější zbarvení tím větší hodnota. Bohužel se však tyto diamanty získávají spíše v tlumených a matných odstínech.

Díky své vzácnosti a výjimečnosti ve své přírodní podobě dosahují ceny přírodnách Fancy diamantů astronomických výšin, jež se hodí spíše pro investiční šperky.

Barevné kameny však mají svůj půvab a když se spojí jejich krása s dokonalostí diamantu, není cesty zpět. Vědci totiž vyvinuly postupy, jejichž pomocí dokáží proměnit  škály jemných nevýrazných barev na syté intenzivní odstíny. Prošel-li diamant vylepšením a úpravou barvy, uvádí o tom informaci gemologické laboratoře či sám klenotník ve svém vydaném certifikátu. Nezapomeňte se proto před koupí ujistit, jestli si pořizujete diamant přírodní, nebo upravovaný. Obě variace se totiž cenově diametrálně liší.

Ukázka přírodních diamantů s úpravou barvy, které ráda používám do snubních prstenů. Ceny těchto vylepšených diamantů jsou skoro stejně dostupné jako klasické čiré.

       

 

Kolik stojí diamanty a jak poznám, že to nejsou zirkony?

Všeobecně vsazuji do snubních prstenů tři druhy velikosti diamantů. Používám tuto čistotu označovanou jako SI1.

1,3 mm – 600 kč za 1ks. ( 0,01ct)

1,5 mm- 800 kč za 1 ks. ( 0,015ct)

1,7 mm – 1 000 kč za 1 ks. ( 0,02ct)

Na přání však do vašich snubních prstenů vsadím libovolné velikosti dle vašeho přání.

Pokud se rozhodnete pro přírodní diamanty dostanete k nim samozřejmně i certifikát. Diamanty nakupuji od renomovaných firem a ty mi na objednané brilianty vystaví příslušný originální certifikáty.

Jakou poskytujete záruku?

Standartní záruční doba je 2 roky, ale na mnou zhotovené snubní prsteny a šperky poskytuji doživotní záruku.

Doživotní záruka se vztahuje na materiál, letované spoje a barevnou stálost (týká se zlata, šperky nepozlacuji, ale skládám z barevného zlata dohromady).

Záruka se nevztahuje na povrchovou úpravu jako je lesk či mat.

Zde nabízím bezplatný servis, obnovu povrchu. Lze ji provádět opakovaně a prstýnky tím nijak netrpí. Naopak budou jako nové.

Na veškeré mnou usazené kameny poskytuji doživotní servis a záruku.

Mohu si donést vlastní zlato na výrobu?

Ano, Vaše zlato zvážím a ihned Vám řeknu cenu, která se Vám odečte z celkové ceny vybraných prstýnků. Na barvě zlata nezáleží, důležitá je ryzost. Takže pokud chcete vyrobit prsteny z bílého zlata a donesete si žluté zlato, není to problém. Tento dodaný materiál poslouží i jako záloha. Více informací zde.